Życie to Teatr – czyją rolę Ty grasz?

„Życie to nie teatr” pisze Edward Stachura, a potem dodaje „Ty i ja – teatry to są dwa, Ty i ja”…

Czy odgrywamy w swoim życiu teatr, czy gramy role? I tak, i nie. NIE, bo nasze życie jest (albo powinno być) nieustannym rozwojem, na który wpływają niekontrolowalne czynniki i stąd jest ono nieprzewidywalne i zaskakujące. TAK – bo wszyscy żyjemy według wzorców, których uczymy się w rodzinach, szkołach, na przyjęciach, w kościele. Psychologia mówi o tak zwanych skryptach czyli scenariuszach postępowania w określonych sytuacjach – wiemy jak należy zachować się w restauracji, u dentysty, w podróży, u cioci na imieninach. Jeżeli znamy te scenariusze, czujemy się bezpiecznie, jeżeli nie – odczuwamy niepewnośći zakłopotanie. Przypomnij sobie moment, kiedy w eleganckiej restauracji nie jesteś pewna w jaki sposób zjeść kraba lub kiedy na biznesowym przyjęciu nie wiesz, z kim witać się wpierw, a z kim później. Przypomnij pierwsze chwile w nowym schronisku lub hotelu, pierwsze spacery po nieznanym mieście. Wątpliwości, brak poczucia bezpieczeństwa, czasem niepokój i dlatego aby poczuć się dobrze, bezpiecznie – niezmiennie trzymamy się znanej roli i tracimy plastyczność zachowania. Wchodzimy w rutynę, w sztywne ramy, które zamiast dawać nam poczucie bezpieczeństwa – zaczynają nas ograniczać.

Proponujemy Ci cykl spotkań, na których będziesz mieć możliwość doświadczenia, jak czujesz się w swoich rolach życiowych – które z nich są dla Ciebie wykarmiające, a które Cię usztywniają, ograniczają Twój kontakt z życiem. Pozwól sobie na tę przygodę: zabawę, a równocześnie poznawanie siebie z zupełnie innej strony. Doświadczysz, które role chcesz dalej odgrywać, a które już się przeżyły i warto z nich zrezygnować. Nauczysz się też zmieniać swoje zachowania, na bardziej plastyczne i dające spełnienie.

Prowadzi: Maria Ketrh – psycholog, terapeuta, nauczyciel chirurgii fantomowej
Cena: 30 złotych

Każde spotkanie jest zamkniętą całością, możesz przychodzić na wszystkie (serdecznie zapraszamy) lub wpadać do nas (czyli do DAKINI BB ul. Partyzantów 44 tel. 531 576 198) od czasu do czasu. Sprawdź terminy w Kalendarium na www.dakini.pl lub www.dobryogien.pl

Photo-by-Kahwe

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *