Kirtan Joga – Koncert bhajan i kirtanów w wykonaniu Vaiyasaki Das

1237589_10151720148558422_1241543925_n

Vaiyasaki Das jest jednym z najbardziej znanych artystów nurtu raga-kirtan, zaliczanego do indyjskiej muzyki sakralnej. Już od lat 70-tych tworzy muzykę w ramach własnego, niepowtarzalnego stylu opartego na klasycznym bengalskim bhadźanie. Śpiewa głównie bengalskie i sanskryckie pieśni związane z wisznuicką tradycją bhakti.
Podróżując po świecie bierze udział m.in. w festiwalach jogi oraz wydarzeniach związanych z kulturą Indii.
Tym razem mamy zaszczyt gościć go w Studio Dakini.

Bhajan lub kirtan, to wspólne śpiewanie prostych, melodyjnych pieśni składających się z mantr i wersetów powtarzanych wielokrotnie w różnych rytmach i z różną intensywnością.
Słowo bhajan oznacza (współ)dzielenie, podzielanie. Przez umysł zawsze płyną przeróżne myśli, ale kiedy śpiewamy, jedno słowo, ten sam dźwięk współbrzmi w każdym umyśle, każdej świadomości. Myśli zjawia się coraz mniej. Podzielamy ten sam dźwięk. Podzielanie to bhajan.

Kirtan zwany „pieśnią jogi” to medytacyjne śpiewanie mantr w sanskrycie – najstarszym brzmieniowo języku na świecie. Zawiera on subtelne energie, które w trakcie wykonania przebiegają przez całe ciało.
Wspólne śpiewanie mantr podczas kirtanu opiera się na prostych melodiach, które pochodzą z rag – klasycznej hinduskiej formy muzycznej. Jest to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie umysłu w stan relaksu, przygotowanie do medytacji a także świetny sposób na dobrą zabawę.

Zwykle na początku melodia płynie wolno i majestatycznie, stopniowo nabiera mocy, nabrzmiewa i przyspiesza, aż w końcu wydaje się, że wypełnia wszystko i wszystkich wokół. Mówi się, że śpiewane rytmicznie sanskryckie frazy opisujące różne aspekty boskości oczyszczają serce i umysł.

Wstęp 15zł
Zapisy: Studio Dakini, tel.531 576 198, mail. dakini@dakini.pl

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *